آموزش پرورش و تکثیر کاکتوس ها

مجموعه: سرگرمی, گیاهان زینتی, نگهداری از گیاهان تعداد بازدید: 957
آموزش پرورش و تکثیر کاکتوس ها

.

در این مطلب در سایت جذاب ترین ها قصد داریم  یکی از موارد مهم  در خصوص کاکتوس یعنی چگونگی قلمه زدن و ریشه دار کردن قلمه را به علاقمندان این گیاه آموزش دهیم.

مراحل انجام کار :

یک – ابتدا  ظرف خود رو آماده کرده و بهتره عمق ظرف پنج سانتیمتر باشد و این ظرف برخلاف گلدان های عادی هیچ گونه سوراخی در انتهای خودش ندارد یعنی ظرف شما باید بدون سوراخ باشد  این خیلی مهمه و در ادامه علت این کار رو توضیح خواهیم داد .

.

دو – بعد از آماده شدن ظرف ، ماسه خود را آماده کنید ماسه شما بهتره ریز باشد اما هیچگونه کود یا مکملی مخلوط ان نباشد یعنی صرفا سنگریزه باشد و این سنگریزه به اندازه نصف یک دانه برنج و یا کمی بزرگتر هم باشه مشکلی ایجاد نمیکند ظرف خود را با ماسه پرکنید و انرا کمی مسطح کنید.

.

سه – حالا قلمه های مورد نیازتون رو از بدنه کاکتوس جدا کنید قلمه ها رو به مدت یک هفته در جایی سایه و خنک بذارید تا قسمت انتهایی آن ها پینه بسته و خشک شود .

.

چهار – بعد از طی مدت یک هفته  قلمه ها رو بصورت مماس روی بستر خود قرار دهید دقت کنید که زیاد عمقی نکارید جوری باشد که مماس با ماسه باشه خیلی کم فشار بدهید تا یه کم قلمه تو خاک بایستد.

.

پنج – بستر کاشت رو در یه جای  خنک و به دور از نور مستقیم قرار بدهید و تا یک هفته  بدون آبیاری تو همون وضع نگهداری نمایید .

.

آموزش نحوه ریشه دار کردن قلمه کاکتوس :

شش – بعد از یک هفته  نوبت آبیاری هست  برای آبیاری با آب پاش خیلی کم دقت کنید خیلی کم آب روی سطح خاک اسپری کنید و بعد از گذشت یک هفته دیگه دوباره همون روش اسپری ابیاری کنید.

دوباره یک هفته دیگه به همون روش آبیاری کنید و سپس سری بعد که آب بیشتری را این بار به پای بستر بریزید به این صورت که از یک گوشه ظرف به اندازه یه ته استکان آب را در بستر  بریزید و میتوانید با یه سرنگ آب را از گوشه تزریق کنید.

از این مرحله آخر آبیاری به همین صورت و همین میزان باشد یعنی هر زمان که کاملا بستر خشک شد و بهتره بذارین ۳تا ۴ روز از خشک شدن بستر بگذره  از کنار بستر یه ته استکان آب دهید .

.

وسایل مورد نیاز :

یک –  ظرف  یا همون بستر قلمه به عمق پنج سانتیمتر بهتره ظرف شما بدنه ای شفاف داشته باشه که بتوانید ته ظرف رو ببینید.

دو – ماسه عاری از هرگونه خاک و یا کود و توجه شود صرفا ماسه یا سنگریزه به اندازه نصف یک دانه برنج باشد .

سه – قلمه  کاکتوس

آموزش پرورش و تکثیر کاکتوس ها

آموزش پرورش و تکثیر کاکتوس ها  آموزش پرورش و تکثیر کاکتوس ها آموزش پرورش و تکثیر کاکتوس ها   آموزش پرورش و تکثیر کاکتوس ها  آموزش پرورش و تکثیر کاکتوس ها  آموزش پرورش و تکثیر کاکتوس ها  آموزش پرورش و تکثیر کاکتوس ها  آموزش پرورش و تکثیر کاکتوس ها

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آموزش پرورش و تکثیر کاکتوس ها”

قالب تفریحی