آشنایی با سیمان مرکب و کاربرد آن

مجموعه: آیا می دانید ؟, دانش و فناوری تعداد بازدید: 719
آشنایی با سیمان مرکب و کاربرد آن

آشنایی با سیمان مرکب و کاربرد آن

 

 

 

در این نوع سیمان درصورتیکه درصد افزودنی ها در محدوده ۲۰%  قرار گیرد بنام سیمان مرکب و درصورتیکه درصد ترکیب افزودنی ها در محدوده بالای ۲۰%  قرار گیرد سیمان مرکب ویژه نامیده می شود.

این سیمان به لحاظ خواص فیزیکی نزدیک به سیمان پرتلند ۳۲۵ ـ ۱ و به لحاظ شیمیایی به سیمان پرتلند پوزولانی شبیه است و موارد مصرف مشابهی با این نوع سیمان ها دارد

 

سیمان مرکب نرمی بالایی دارد که که موجب جذب آب بیشتر و ایجاد شرایط مناسب تر جهت افزایش مقاومت ملات سیمان میگردد بطوریکه رشد مقاومت این نوع سیمان با شیب مناسبی آغاز شده و پس از ۲۸ روز نیز ادامه یافته و با گذشت زمان به بالاترین میزان ممکن میرسد .

 

بدلیل بالا بودن نرمی سیمان و پرشدن خلل و فرج بین شن و ماسه که درنتیجه فیلرمورد نیاز را تامین نموده و موجب کاهش ترک عمقی و میکرو ترک در سطوح سیمانی شده و از نفوذ آب جلوگیری می نماید .

 

همچنین این نوع سیمان زمان گیرش مناسبی دارد که درنتیجه ایجاد فرصت زمانی مناسب جهت استفاده بهینه از ملات سیمان را ایجاد می کند .

افزایش میزان مقاومت سایشی سطوح سیمانی بدلیل وجود سیلیس بالاتر در این سیمان  تاثیر مستقیم در کاهش فرسایش فیزیکی و افزایش عمر قطعات سیمانی دارد .

 

لازم به ذکر است بدلیل پایین بودن حرارت حاصل از واکنش آب با این سیمان ، گرمای حاصله بتدریج و همزمان با سفت شدن ملات سیمان خارج شده و از ترک خوردن سطوح قطعه سیمانی جلوگیری می نماید .

 

کاربرد این سیمان موجب رفع پدیده نامطلوب شوره زدن در قطعه سیمانی وجلوگیری از کربناته شدن بتن و همچنین کاهش پدیده آب انداختگی و جمع شوندگی بتن می گردد .

 

 

مزایای سیمان مرکب :

 

بالا بودن نرمی سیمان مرکب که موجب جذب آب بیشتر و ایجاد شرایط مناسب تر جهت افزایش مقاومت ملات سیمان می گردد به طوری که رشدمقاومت این نوع سیمان با شیب مناسبی آغاز شده و پس از ۲۸ روز نیز ادامه یافته و یا گذشت زمان به بالاترین میزان ممکن می رسد.

 

دارابودن زمان گیرش تنظیم شده و بسیار مناسب جهت جلوگیری از خشک شدن زود هنگام ملات سیمان و در نتیجه ایجاد فرصت زمانی مطلوب جهت استفاده بهینه از ملات سیمان افزایش چشمگیر میزان دوام ملات سیمان مرکب دربرابر کاهش و افزایش ناگهانی دمای هوا (مقتومت در سیکل ذوب و یخبندان) به دلیل بالا بودن نرمی سیمان و پرشدن خلل و فرج بین شن و ماسه که در نتیجه  فیلر مورد نیاز را تامین نموده و موجب کاهش ترک عمقی و

میکرو ترک در سطوح سیمانی شده و از نفوذ آب جلوگیری می نماید.

 

 

افزایش میزان مقاومت سایشی سطوح سیمانی به دلیل وجود سیلیس بالاتر که تاثیر مستقیم در کاهش فرسایش فیزیکی و افزایش عمرقطعات سیمانی دارد .

پایین بودن حرارت حاصل از واکنش آب با سیمان که در نتیجه گرمای حاصله به تدریج  و همزمان با سفت شدن ملات سیمان خارج شده و از ترک خوردن سطوح قطعه سیمانی جلوگیری می نماید .

 

جلوگیری نمودن از نفوذ عوامل مضرشیمیایی نظیر سولفات ها و یون کلر به داخل قطعات سیمانی و در نتیجه کاهش پدیده متلاشی شدن قطعه سیمانی رفع پدیده نامطلوب شوره و سفیدک زدن قطعه سیمانی جلوگیری از کربناته شدن بتن و همچنین کاهش پدیده آب انداختگی و جمع شوندگی بتن .

آشنایی با سیمان مرکب و کاربرد آن

آشنایی با سیمان مرکب و کاربرد آن  آشنایی با سیمان مرکب و کاربرد آن  آشنایی با سیمان مرکب و کاربرد آن  آشنایی با سیمان مرکب و کاربرد آن  آشنایی با سیمان مرکب و کاربرد آن  آشنایی با سیمان مرکب و کاربرد آن 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی با سیمان مرکب و کاربرد آن”

قالب تفریحی