آشنایی با فواید چای سبز

مجموعه: خواص خوراکی ها, مجله پزشکی تعداد بازدید: 197
آشنایی با فواید چای سبز

آشنایی با فواید چای سبز

تنوع چای در طبیعت بسیار زیاد است اما در این مقاله علاوه بر چای سبز چای ماتچا پودر چای سبز و چای تولسی که به عنوان ریحان مقدس شناخته می‌شود و گیاه مقدس هندوها است نیز برای نوشیدن پیشنهاد می‌شود.

در میان انواع نوشیدنی‌ها چای سبز کمتر فرآوری شده است و شاید به همین خاطر است که درصد بالایی دارد چای ماتچا در مقایسه با چای سبز ، صد برابر بیشتر دارد که با هربار نوشیدن یک فنجان چای ماتچا، از تمام خواص مفید آن بهره‌مند می‌شوید.

.

چای سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان است و شامل انواع ویتامین‌های A, B, E, C, B5, H, K، منگنز و دیگر مواد معدنی مفید مانند زینک ، کروم و سلنیوم را نیز می‌‌شود سبز بودن رنگ این چای خودش نشان از کیفیت بالای آن دارد.

هرچه شفافیت رنگ سبز آن کمتر باشد نشان‌دهنده‌ی بالا بودن میزان اکسیده شدن آن است و به همان نسبت هم کیفیت پایین‌ تری دارد و بالطبع بخشی از خواص خود را نیز از دست داده است.

.

برای افزایش فواید چای سبز توصیه می‌شود چند قطره آب لیمو به آن اضافه کنید. تحقیقات پیشین نشان می‌دهد که ویتامین C میزان جذب کاتچین‌ها، را در بدن افزایش می‌دهد. در واقع آب مرکبات، سطح کاتچین‌ های موجود را تا بیش از پنج برابر افزایش می‌دهد و عملکرد کاتچین‌های موجود در چای تا ۸۰ درصد ارتقا می‌یابد.

اگر شما از نوشیدن چای سبز لذت می‌برید، می‌توانید نوشیدن چند فنجان چای را در رژیم روزانه‌ی خود قرار دهید افزودن شکر ، شیر یا دیگر چاشنی‌های مجاز به استثنای آب برخی از مرکبات نیز خواص زیادی دارد که شما با هر بار نوشیدن یک فنجان چای از آن بهره‌مند می‌شوید.

از آنجا که چای سبز در مقایسه با دیگر انواع چای میزان زیادی EGCG دارد بعد از آب توصیه می‌شود برای چای سبز هم در رژیم روزانه‌ی خود جایی باز کنید.

.

برای داشتن یک رژیم روزانه‌ی سالم  پیشنهاد می‌کنیم از خواص چای تولسی (Tulsi) که غنی از آنتی اکسیدان است غافل نشوید با توجه به خواص منحصر به فرد این گیاه معطر می‌توان آن را در زمره‌ی یکی از چای‌های مفید قرار داد.

چای تولسی (Tulsi) صدها ترکیب مفید مانند فیتوکمیکال‌ها (مواد شیمیایی گیاهی یا مواد مؤثر در گیاهان دارویی) دارد که در ارتقای سطح سلامت نقش مهمی بازی می‌کنند این ترکیبات که شامل انواع آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد انرژی‌زا است، علاوه‌بر بالابردن سطح ایمنی بدن، برای مقابله با استرس هم مفید هستند و سلامت عمومی بدن را با روش های مختلف زیر بهبود می‌بخشند.

.

  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • خاصیت آرام‌بخشی و کمک به کاهش استرس
  • بهبود متابولیسم بدن
  • کمک به حفظ سطح قند خون مطلوب
  • کمک به حفظ سطح کلسترول نرمال خون

.

کاتچین‌های موجود در چای سبز در ابتلا به بیماری آب سیاه و دیگر بیماری‌های چشمی نقش بازدارنده دارند. دانشمندان طی یک پژوهش، بافت چشم موش‌هایی که چای سبز خورده‌ بودند را مورد آزمایش قرار دادند و متوجه شدند که بافت چشم مانند لنز و شبکیه‌ی چشم، کاتچین موجود در چای سبز را جذب می‌کند.

از سوی دیگر استرس اکسیدیتیو موجب اختلالات بیولوژیکی مانند آسیب DNA و فعال‌سازی آنزیم‌های پروتئولیتیک می‌شود که در نهایت ممکن است موجب آسیب به بافت سلول‌ها و نقص در عملکرد آن‌ها شود آسیبی که در نهایت خطر ابتلا به انواع بیماری‌های چشمی را افزایش می‌دهد که البته خاصیت آرامش‌بخشی چای سبز می‌ تواند اثرات منفی آن را کم کند.

.

کاتچین‌ های موجود در چای سبز :

  • موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان می‌شود.
  • التهاب و درد در بیماری آتریت روماتوئید را کاهش می‌دهد.
  • خطر ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی را کاهش می‌دهد.
  • سلامت لثه‌ها را افزایش می‌دهد.
  • عملکرد هضم را بهبود می‌بخشد.

علاوه بر این تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۰۸ نشان داد پماد گیاهی حاوی عصاره‌ی چای سبز در درمان زگیل تناسلی و مقعد نیز مفید است. زگیل تناسلی و مقعد، توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود و معمولاً در برابر درمان بسیار مقاوم است.

تحقیقاتی بر روی یک گروه ۵۰۰ نفره‌ی مبتلا به این زگیل انجام شد این بیماران به دو گروه جدا تقسیم شدند و به گروه اول عصاره‌ی خالص برگ‌های چای سبز دادند و به گروه دوم فقط یک دارونما داده شد. مشاهدات بعدی بهبود ۵۷ درصدی را نشان می‌داد. این در حالی است که در گروه دوم تنها ۳۴درصد از افراد بهبود نسبی پیدا کرده بودند.

آشنایی با فواید چای سبز

آشنایی با فواید چای سبز   آشنایی با فواید چای سبز  آشنایی با فواید چای سبز  آشنایی با فواید چای سبز  آشنایی با فواید چای سبز  آشنایی با فواید چای سبز  آشنایی با فواید چای سبز  آشنایی با فواید چای سبز  آشنایی با فواید چای سبز  آشنایی با فواید چای سبز

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی با فواید چای سبز”

قالب تفریحی