آشنایی با PLC

مجموعه: دانشجو و دانشگاه, مجله دانشگاهی, مجله فناوری, مطالب جالب و خواندنی تعداد بازدید: 1350
آشنایی با PLC

آشنایی با PLC

 

پس از اختراع ترانزیستور و با پیشرفت سریع علم الکترونیک وکامپیوتر مدارات الکترونیکی انعطاف پذیرشده و این قابلیت ایجاد شده که یک مدار الکترونیکی پر از طراحی و پیاده سازی سخت افزاری به صورت نرم افزار قابل برنامه ریزی تبدیل شده و عمل دلخواه هر شخصی در زمینه مدار مربوطه را انجام دهد .

به تدریج این مدارات حالت استاندارد به خود گرفت ونام پی ال سی را به خود اختصاص داد بنابراین پی ال سی ابزاری است که با درک نسبی محیط کار از طریق سیگنالهای ورودی وپردازش سیگنالها مطابق برنامه داده شده به فرمانهای لازم خروجیهای مناسب را صادر میکند .

به عبارتی دیگر پی ال سی مغز سیستم و کنترل در صنعت امروز میباشد به مرورتابلوهای قدیمی که پر رله و کنتاکتور و تایمر وکانتر بود جای خود را به پی ال سی داده و نظم جدیدی را پذیرفته است بزرگترین مزیت پی ال سی برنامه پذیر بودن آن است و همین امر سبب انعطاف پذیری برای پی ال سی میگردد بنابر این در صنایع مختلف از پی ال سی استفاده میگردد ودر هر صنعتی متناسب با آن صنعت برنامه لازم برای پی ال سی نوشته و روی آن نصب میگردد .
پی ال سی لوگو کوچکترین پی ال سی ساخت شرکت زیمنس میباشد که باکارائی بالا و وزن کم در صنایع و ماشین آلات بسته بندی پرکنها پله برقی و غیره کاربرد دارد .نوعی از این پی ال سی دارای صفحه نمایش بوده وتوسط کلیدهای روی آن یا باکامپیوتر قابل برنامه ریزی میباشدac /dc ارائه میگردد .

بطور کلی در دو مدل ! LOGO
در سال ۱۹۶۰بمنظور کاهش هزینه ها و بعنوان راه حلی بهینه پیشنهاد گردید و به دلیل مدیریت ساده و کاربردی بودن پیشرفت چشمگیری در مهندسی برق و اتوماسیون صنعتی بوجود آورد .

سخت افزار لوگو شامل ماژول اصلی پایه کارتهای افزایش ماژول تغذیه و قطعات جانبی آن میباشد.
ماژول اصلی :
وظیفه پردازش مرکزی سیگنالها برای قطعات و در صورت نیاز برای کنترلهای دیگر را دارد شامل تعدادی ورودی/خروجی محلی و در بعضی از مدلها دارای صفحه نمایش و کلید محلی نیز میباشد با ولتاژهای مختلف کاری بشرح زیر مورد استفاده قرار میگیرد .
۱۲VDC/24 V DC 24V AC 115/240 AC
در آخرین مدل لوگو ورودیها و خروجیها میتوانند انالوگ یا دیجیتال باشند که واحد پایه حداکثر ۱۲ ورودی /خروجی دیجیتال و دو مورد ورودی انالوگ را پشتیبانی میکند ورودیها شامل سنسورها میباشند که ممکن است فشاری یا سوئیچ باشند .

سوئیچهای کنترل نوری با ولتاژ و جریان مشخص میتوانند به لوگو متصل شوند خروجیهادارای انواع رله و ترانزیستوری مباشند و میتوانند موتورها شیرها لامپها و غیره باشند .

در لوگو با خروجی ترانزیستوری خروجیها ا زلحاظ اتصال کوتاه و بار اضافی حفاظت شده اند و ولتاژ تغذیه کمکی مورد نیاز نیست و لوگو آنرا تامین میکند ماکزیمم جریان در کلید زنی در خروجیها ۰٫۳ آمپر میباشد .

در لوگو خروجی با خروجی رله ای خروجیها میبایست از منبع تغذیه و ورودیها ایزوله باشند ماکزیمم جران کلید زنی بستگی به نوع بار و تعداد سیکل کلید زنی دارد برای بارهای مقاومتی ۲۰آمپر و برای بارهای سلفی ۳آمپر درAC/DC 12/24 و ماکزیمم جریان کلید زنی از طریق ۴ رله ۲۰ آمپر میباشد .

 

آشنایی با PLC

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی با PLC”

قالب تفریحی