آفات و بیماری گیاه آلوئه ورا

مجموعه: سرگرمی, گیاهان زینتی, نگهداری از گیاهان تعداد بازدید: 543
آفات و بیماری گیاه آلوئه ورا

آفات و بیماری گیاه آلوئه ورا

 

 

آفات و بیماری گیاه آلوئه ورا : از جمله افات این گیاه است که در اقر مصرف شیره و زخمی کردن پوست گیاهان موجب کاهش رشد و ضعف گیاه و همچنین زرد و قهوه ای شدن و چروکیدگی برگهای گیاه میشود .


شته یکی از عوامل اصلی انتقال عوانل بیماریزا در گیاهان است .

 

شپشک سپردار :
از شیره گیاه استفاده میکند و موجب کاهش رشد گیاه میشود همچنین به دلیل سپر تیره رنگی که دارد موجب ظاهر نامناسب گیاه میشود .

راه مقابله و درمان :
اول جدا کردن گلدان مبتلا به افت
حذف فیزیکی شپشک و شته از روی گیاه
کات کردن قسمتهای خیلی الوده
اسپری اب با فشار روی گل و بعد خشک شدن آب از سطح گیاه سمپاشی با سموم سیستمیک تاثیر مناسبی دارد.

 
کنه تار عنکبوتی :
این افت نیز از شیره گیاهی تغذیه کرده و علاوه بر ایجاد نقاز زرد رنگ بر روی برگ به تدریج موجب زردی تمامی برگ و پژمردگی انان میشود و در نقاطی از گیاه نیز تکه هایی از تار به وجود می اورد .روش مقابله
سمپاشی با سموم کنه کش

 

 

شپشک ارد آلود :
ابن افت پشت برگها و مخصوصا در محل اتصال برگها به تنه گیاه و یکدیگر یا در سطح خاک گلدان مکانی که گیاه با خاک در تماس است دیده میشود .

روش درمان :
حذف فیزیکی و برداشتن افت از روی گیاه
سمپاشی برگسار با سموم حشرات تماسی
ابیاری خاک وقت تشنگی گیاه با سموم حسره کش سیستمیک برای از بین بردن لارو یا حشرات احتمالی در محل اتصال گل به خاک یا ریشه گل.

 

 

کپک سیاه :
یکی از بیماریهای قارچی است که گیاه آلوئه ورا به ان مبتلا میشود .
در گیاهانی که شته ، شپشک آرد آلود ، مگس سفید ، فعالیت میکنند به دلیل تولید عسلک سطح برگ چسبناک میشود و بعد از مدتی این سطح چسبناک با قارچ دوده یا سیاه پوشیده میشود قارچ از عسلک تغدیه میکند.
این بیماری بیشتر باعث ظاهر ناخوشایند در گیاه میشود تا بتواند انرا از بین ببرد.پوسیدگی طوقه
بیماری دیگر گیاه الوئه است و زمانی اتفاق می افتد که بستر گیاه مرطوب باقی بماند ، برگها زرد میشوند و ساقه گیاه میپوسد .

 

روش درمان :
گیاه دچار پوسیدگی طوقه را از خاک در بیاورید نواحی پوسیده را کامل جدا کنید قسمتهای الوده ساقه را با کاتر ضد عفونی جدا کرده و گیاه را به مدت پنج دقیقه در محلول قارچ کش مانکوزب دو به هزار غوطه ور کنید بعد این تایم گیاه را از محلول خارج کرده برای حدود یک هفته در مکانی خشک و سایه دور از نور افتاب قرار دهید که تا حدودی رطوبت را از دست بدهد و انتهای بریدکی کالوز ببندد بعد پینه بستن در گلدانی مناسببا سایز گیاه و خاک الوئه بکارید سپس گلدان را در مکانی سایه با نور محیطی قرار داده دما ۲۲ قرار دهید ابیاری کم و مختصر در حد مرطوب کردن بستر باشد و وقتی انجام شود که خاک کامل خشک باشد بعد کمتر از یک ماه ریشه میزند.

 
زنگ زدگی :
بیماری دیگری است که گیاه الوئه را تهدید میکند که بر اثر ان لکه های کوچک قهوه ای یا سیاه رنگ روی برگها ظاهر میشود این بیماری مرگبار نیست و نمیتواند اسیب جدی به گل وارد کند ولی به زیبایی و ظاهر گل اسیب میرساند باقی ماندن رطوبت بر روی برگهای گیاه نور کم محیط رطوبت بالا خاک نامناسب و دائم خیس از جمله دلایل تحریک کننده بیماری زنگ زدگی است.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام جذاب ترین ها شوید

آفات و بیماری گیاه آلوئه ورا

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آفات و بیماری گیاه آلوئه ورا”

قالب تفریحی