اصول طراحی باغچه

مجموعه: سرگرمی, گیاهان زینتی, نگهداری از گیاهان تعداد بازدید: 869
اصول طراحی باغچه

 

اصول طراحی باغچه : در اصول طراحى فضاى سبز با ترکیب‏هایى از سنگ و گیاه باغچه‏هاى کوچک و زیبایى ساخته می ‏شود که بسیار زیباست. این طرح‏ها در سال‏هاى اخیر طرفدارهاى بیشترى پیدا کرده است. در این مقاله با نحوه آرایش سنگ‏ها و گیاهان و ساخت باغچه‏هاى کوچک صخره‏اى آشنا می ‏شوید.

تهیه و انتخاب سنگ

انتخاب و تهیه سنگ کار مشکلى نیست. در کنار جوى‏هاى آب قلوه‏ سنگ‏ها و سنگ ریزه ‏هاى رنگارنگ فراوانند، اما سنگ‏هاى بزرگ‏تر را باید از اطراف شهر تهیه کنیم.

 

آماده کردن زمین

قبل از هر چیز زمین را کودپاشى کرده و با بیل زیر و رو مى‏کنیم تا کاملاً هوا بخورد، سپس کلوخه‏ها را با چنگک خارج نموده و آن را صاف و یکنواخت می ‏کنیم، در صورت تمایل مى‏توانیم سطح باغچه را با خاکریزى بیشتر به شکل برآمده یا تپه در آوریم.

 

چیدن سنگ‏ها

ابتدا سنگ‏هاى بزرگ را در محلى مناسب قرار دهید. هر قدر سنگ‏ها بزرگ‏تر باشند باید فاصله آنها از یکدیگر بیشتر شود. بعد از چند بار جابه‏جا نمودن سنگ‏ها شکل مناسب و دلخواه شما به دست می اید ..

 

در اطراف سنگ‏هاى بزرگ (حد فاصل سنگ‏ها) قدرى خاک اضافه کنید تا بستر مناسب براى کاشت گیاهان آماده شود.

وقتى گیاهان را به زمین نشاندید، قلوه سنگ‏ها و در آخر سنگریزه‏ها را در زمین پخش کنید.

 

نکاتى که در انتخاب گیاه به ما کمک می ‏کند عبارتند از :

وسعت زمین، نور، رطوبت نسبى محیط و مقدار آب موجود.

 

وسعت زمین

در باغچه‏هاى بزرگ‏تر از سنگ‏هاى بزرگ بیشترى استفاده مى‏شود. هر قدر باغچه کوچک‏تر باشد، حجم سنگ‏ها کمتر و امکان استفاده از گیاهان پوششىِ کوتاه بهتر فراهم مى‏شود. به طور مثال در کنار تخته سنگ‏هاى بزرگ درختچه‏هایى چون بربریس، زرشک، ماهونیا، پیراکانتا، زیتون، و کاج‏هایى چون تویا مى‏تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

اندازه و ارتفاعى که گیاهان در سال‏هاى بعد پیدا مى‏کنند نقش مهمى در انتخاب آنها دارد.

براى کنارِ سنگ‏هاى بزرگ گیاهانى چون رزمارى، لاوان و بومادران که سال به سال رشد می ‏کنند مناسبند؛ هر چند اینها هم باید کنترل شده و به موقع هرس شوند. گیاهان رونده که خزنده‏اند و شاخه‏هایشان را به صخره‏ ها و سنگ‏ها تکیه می‏دهند، گیاهان مناسبى براى کنار سنگ‏هاى بزرگ هستند. اما وقتى قرار باشد یک باغچه کوچک را طراحى کنیم طبعا ناگزیریم سراغ گیاهان کوتاه‏تر برویم در این صورت ممکن است به جاى (تویا) که ارتفاعى معادل یک متر و نیم دارد، از (کاج اِلودى) استفاده کنیم که ارتفاع آن حداکثر هفتاد سانتی‏متر است.

 

نور

مقدار سایه یا آفتاب در طول روز نقش مهمى در انتخاب گیاهان دارد. در محل‏هاى آفتابگیر از انواع نازهاى دایمى، آلیسوم زنبق، کوکب، لاله، نرگس، تاج‏الملوک و گازانیا استفاده کنید اما اگر باغچه نور کافى ندارد، کاشتِ آجوکا، یولاف وحشى و هِدِراهلیکس، سیپروس و پاناس‏گراس موفقیت‏ آمیز است.

سطح خاک به وسیله گیاهان پوششى مانند انواع سدوم آجوکا و گیاهانى از خانواده شبدر (مانند چمن دایکوندرا) به آسانى پوشیده مى‏شود. در صورت تمایل می ‏توانید از سنگریزه‏هاى رنگى استفاده کنید. این سنگریزه‏ها که معمولاً در رنگ‏هاى سفید، آبى، قرمز یا زرد هستند، زیبایى خاصى به باغچه می ‏بخشند.

اصول طراحی باغچه

اصول طراحی باغچه اصول طراحی باغچه  اصول طراحی باغچه  اصول طراحی باغچه  اصول طراحی باغچه 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “اصول طراحی باغچه”

قالب تفریحی