رفع استرس و اضطراب با دعا

مجموعه: اعمال واجب و مستحبی, مذهبی تعداد بازدید: 283
رفع استرس و اضطراب با دعا

رفع استرس و اضطراب با دعا

 

رفع استرس و اضطراب با دعا : آرامش و اطمینان خاطر تنها از رهگذر ایمان و عقیده به خدا به دست مى آید. کسى که ایمان به خدا ندارد در برابر ناملایمات و حوادث تلخ و ناگوار زندگى سخت در اضطراب واقع مى شود؛ زیرا روح وى پناهگاه و تکیه گاهى ندارد،

ولى انسان مؤمن و خداپرست چون تمام حوادث را از خدا مى داند و براى هیچ حادثه و مصیبتى نمى تواند روح نیرومند وى را که با خداى قادر حکیم در ارتباط است، شکست دهد. بنابراین، آرامش روحى در پرتو شناخت خدا به وجود مى آید.

 
اولین دعای رفع استرس

در زمانی که به هر دلیل دچار اضطراب یا نگرانی و دلشوره می شوید، ذکر و دعای مجرب رفع دلشوره و استرس و اضطراب ذیل را ۱۴ مرتبه قرائت کنید. دلشوره و اضطراب تان برطرف می شود. در اثنای ذکر توجه قلبی داشته باشد. مجرب است.

«ما شاءَ الله لا حَولَ وَ لا قوَّهَ إلّا باللهِ العَلِیِّ العَظیم»

دومین دعای رفع استرس

برای رفع استرس و دلشوره، دست راست را روی سینه اش بگذارد و ۷ مرتبه آیه ۲۸ شریفه سوره رعد را بخواند. به اذن خداوند تبارک و تعالی احساس آرامشی فوری در شما ایجاد می شود. (توجه شود :با اتجاه به قبله بخواند و در اثنای قرائت توجه قلبی داشته باشد.)

«الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب»

سومین دعای رفع استرس

البته خواندن سوره احقاف هر جمعه و مداومت بر سوره های قدر و عصر و همچنین آیه الکرسی در رفع پریشانی و اضطراب وارد شده است. همچنین گفتن ذکر استغفر الله ربی و اتوب الیه و مداومت بر ذکر “لا حول ولا قوه الا با الله العلی العظیم” در رفع پریشانی مؤثر است. (کتاب مفاتیح الحاجات)

 
چهارمین دعای رفع استرس

به جهت رفع اضطراب، نگرانی، ترس و وحشت بعد از نمازهای پنجگانه ده بار آیه زیر قرائت شود انشاءالله برطرف می گردد .

«رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنکَ رَحْمَهً إِنَّکَ أَنتَ الْوَهَّابُ»

راهکار کمکی بعد از دعای رفع استرس

استرس بیماری است که این روزها اکثریت مردم به آن دچار شده اند. این مشکل از کار زیاد و اضطراب های شهری به وجود می آید و باید با راهکارهای ساده و غیر دارویی جلوی آن را گرفت. گسترش این بیماری در انسان می تواند عواقب بدی به همراه داشته باشد از این رو ۹ راهکار برای شما آماده کرده ایم که در ادامه آمده است؛

 

 

تنفس عمیق : تنفس عمیق شکمی‌ واکنش‌های مثبت بدن را فعال می‌کند و واکنش‌های عصبی ناشی از نگرانی‌های مختلف را متوقف می‌سازد.

پذیرفتن نگرانی : استرس تنها یک حس و پاسخ احساسی بدن است و شما باید آن را بپذیرید. پذیرفتن نگرانی به هیچ عنوان به معنای دوست داشتن این احساس منفی نیست بلکه با پذیرش واقعیت به بهتر شدن شرایط کمک می‌کنید و در واقع انگیزه شما برای بهبود حالتان و استفاده از تکنیک‌های درمانی بیشتر و واقعی تر می‌شود.

 

 

کنترل ذهن : تعدادی از حملات قلبی به دنبال ترس‌ها و رویدادهای استرس‌زا رخ می‌دهند. پس اجازه ندهید ذهنتان کنترل بدن شما را به عهده بگیرد بلکه شما با کنترل ذهن می‌توانید سلامت بدن خود را مدیریت کنید.

زیر سوال بردن تفکرات منفی : زمانی که افراد دچار استرس می‌شوند با تفکرات عجیبی روبه‌رو می‌شوند که این تفکرات، استرس را تشدید می‌کنند. پس به خاطر داشته باشید که این حالت یک وضعیت فاجعه‌بار نیست و از خودتان سوالات زیر را بپرسید: آیا این نگرانی‌ها منطقی است؟ چقدر احتمال دارد این نگرانی‌ها در واقعیت اتفاق بیفتند؟ اگر اتفاق بدی هم رخ دهد تا چه حد ارزش نگران شدن دارد؟ آیا این اتفاق واقعا منفی است یا فقط تصور من این گونه است؟

 

 

کمک گرفتن از تصاویر ذهنی آرامش‌بخش : خودتان را در کنار دریا و فضاهایی که دوست دارید و آرامش بخش هستند، تصور کنید تا شدت این استرس‌ها را کاهش دهید.

مشاهده به جای قضاوت : هرچه را تصور می‌کنید، می‌بینید و حس می‌کنید، بدون هیچ گونه قضاوتی، فقط مشاهده کنید! این تمرین ذهن شما را آرام می‌کند.

 

 

گفت‌وگوی مثبت درونی : استرس موجب تفکرات و در نتیجه گفتگوی درونی منفی می‌شود. پس به خودتان جملات مثبت القا کنید؛ جملاتی که به مدیریت این نگرانی کمک کند.

متمرکز بودن بر لحظه حال : زمانی که افراد دچار استرس می‌شوند معمولا در حال فکر به آینده هستند. به جای این تفکرات واهی، نفس عمیقی بکشید و به حال حاضر فکر کنید. حتی اگر رویدادهای جدی در حال رخ دادن باشد، فکر کردن به حال حاضر توانایی شما در مدیریت کردن شرایط را بهبود می‌بخشد.

 

 

ادامه فعالیت‌های عادی به جای فکر کردن : در مواقع نگرانی، کارهایی را انجام دهید که در مواقع عادی انجام می‌دهید چرا که نشستن و فکر کردن به نگرانی، آن را تشدید می‌کند.

 
پیش زمینه های لازم برای دعای رفع استرس

قبل از هر چیز باید علل و عوامل این اضطراب و نگرانى روشن شود. زیرا دلائل مختلفى مى‏تواند باعث این مشکل شود و هر کدام راهکار خاص و مناسب خود را مى‏طلبد، ولى آنچه که به عنوان کلیاتى مى‏تواند به شما کمک کند امور زیر است:

 

– توانمندى‏هاى خود را براى خود برجسته کنید و خود را مردى توانا و بااستعداد تلقى کنید.

– خاطرات تلخ گذشته یا عدم موفقیت‏هاى خود را حتى المقدور فراموش کنید.

– از منفى گرایى و افکار منفى که احتمالاً به ذهنتان مى‏رسد، دورى کنید و به جاى آن افکار مثبت را جایگزین کنید. بدین منظور موضوعات مختلفى را در ذهن یا دفترچه‏اى داشته باشید و به محض ورود افکار ناامید کننده ذهنتان را به آن‏ها منعطف کنید.

– ورزش به خصوص ورزش دسته‏جمعى داشته باشید.

– با افراد با نشاط و امیدوار بیشتر رفت و آمد کنید.

– روابط خود را با دوستان منفى‏نگر و ناامید کمتر و یا حذف کنید.

– براى اوقات شبانه‏روز خود برنامه‏ریزى نموده و طبق آن عمل کنید.

– هر روز صبح خود را موفق و کامیاب تلقى کنید و به خود بگوئید روز خوب و موفقیت‏آمیزى را آغاز کردم.

– کتاب‏هایى که در زمینه شادکامى، رمز موفقیت و راز موفقیت مردان بزرگ نوشته شده با دقت مطالعه کنید.

– در اوقات فراغت به تفصیل درباره‏ نعمت‏هاى الهى و الطاف خاص او نسبت به خود فکر کنید و از خداوند و ائمه اطهار (ع) کمک بطلبید که ذکر خدا آرام‏بخش است و بدانید که محبت خداوند نسبت به بندگانش بیشتر از هر چیزى است که ما تصور مى‏کنیم طبق آیه “الا بذکر الله تطمئن القلوب” به ذکر خدا دل آرام می گیرد، بنابراین خواندن هر سوره از قرآن و همچنین خواندن دعاهای وارده در مفاتیح الجنان به خصوص دعای کمیل، دعای ندبه، دعای مکارم الاخلاق، مناجات شعبانیه، زیارت عاشورا، زیارت جامعه کبیره، باعث آرامش روح و رفع پریشانی و اضطراب از شما خواهد بود.

 

تمرینات آرام‌سازی بدن برای تاثیر بیشتر دعای رفع استرس
در تمرینات آرام‌سازی، عضلات به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه سفت و به آرامی شل می‌شوند. این سفت و شل شدن عضلات تاثیر خوبی بر آرامش ذهن به جای می‌گذارد. حال این تمرینات را برای شما بیان می کنیم.

برای این کار، ابتدا به یک مکان خلوت بروید، روی صندلی بنشینید و پشت خود را صاف نگه دارید. کف پاها را روی زمین بگذارید و دست‌ها را روی ران قرار دهید. سپس:

ابروها را تا جایی که می‌توانید به طرف بالا بکشید و در این حالت نگه دارید، سپس به آهستگی رها کنید.

چشم‌ها را محکم ببندید و پلک‌ها را روی هم فشار دهید و در این حالت نگه دارید، سپس به آهستگی چشم‌ها را باز کنید.

 

زبان خود را به سقف دهان فشار دهید و آن را چند ثانیه نگه دارید. سپس به آهستگی رها کنید.

دندان‌های خود را روی هم چند ثانیه فشار دهید، سپس به آهستگی رها کنید.

شانه‌ها را بالا بکشید و سفت نگه دارید، سپس به آهستگی رها کنید.

دست راست را مشت کنید و ساعد را روی بازو خم کنید و محکم فشار دهید و در این حالت نگه دارید سپس به آهستگی رها کنید، این حرکت را با دست چپ نیز انجام دهید.

یک نفس عمیق بکشید و ریه خود را پر از هوا کنید و نفس خود را حبس کنید و در این حالت به شکم خود فشار آورید، سپس به آهستگی نفس خود را بیرون دهید.

 

کتف‌ها را تا جایی که می‌توانید به عقب ببرید و فشار دهید و در این حالت سفت نگه دارید، سپس به آرامی رها کنید.

پای راست و چپ را به ترتیب صاف نگه دارید و پنجه پا را به طرف بیرون بکشید و در این حالت نگه دارید. بعد پنجه پا را به طرف خود خم کنید و پا را سفت در این حالت نگه دارید، سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید.

این حرکت را با پای چپ تکرار کنید. زانوها را خم کنید و ران را تا جایی که می‌توانید بالا بیاورید و سفت نگه دارید، سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید.

رفع استرس و اضطراب با دعا

رفع استرس و اضطراب با دعا رفع استرس و اضطراب با دعا رفع استرس و اضطراب با دعا رفع استرس و اضطراب با دعا رفع استرس و اضطراب با دعا رفع استرس و اضطراب با دعا رفع استرس و اضطراب با دعا رفع استرس و اضطراب با دعا رفع استرس و اضطراب با دعا رفع استرس و اضطراب با دعا رفع استرس و اضطراب با دعا رفع استرس و اضطراب با دعا رفع استرس و اضطراب با دعا رفع استرس و اضطراب با دعا

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “رفع استرس و اضطراب با دعا”

قالب تفریحی