سلامت دستگاه تناسلی مردانه

مجموعه: دانستنی های جنسی, دانستنی های قبل از ازدواج, زناشویی تعداد بازدید: 395
سلامت دستگاه تناسلی مردانه

سلامت دستگاه تناسلی مردانه

 

سلامت دستگاه تناسلی مردانه : آلت تناسلی مردانه (penis) و پیش آبراه قسمتی از دستگاه‌های ادراری و تولید مثل می‌باشند.
کیسه بیضه (scrotum)، بیضه‌ها، واز دفران (vas deferens)، کیسه‌های منی (Seminal vesicles)، پروستات، بقیه اعضای دستگاه تولید مثل می باشند.


آلت تناسلی مردانه از یک ریشه (که به ساختمان‌های پایین شکم و استخوان‌های لگن متصل می‌شود)، تنه (shaft) و سر آلت (glans penis) تشکیل یافته است. خروجی پیش آبراه (لوله‌ای که ادرار و منی را خارج می‌کند) در انتهای سر آلت قرار دارد.

 

قسمت پایه‌ای سر آلت، تاج (Corona) نامیده می‌شود. در مردان ختنه نشده، پوست ختنه‌گاه (prepuce) از تاج تا تمام سر آلت کشیده شده است.
آلت تناسلی مردانه دارای سه فضای استوانه‌ای شکل (سینوس‌ها) از یک بافت قابل ارتجاع می‌باشد. دو قطعه بزرگتر که اجسام غاری (corpora cavernosa) نام دارند درکنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. سینوس سوم یا جسم اسفنجی (corpusspongiosum)، بیشتر طول پیش آبراه را احاطه کرده است.

 

وقتی این فضا‌ها با خون پر شوند، آلت تناسلی مردانه بزرگ و سفت می‌شود و کیسه بیضه یک ساک با پوست ضخیم می‌باشد که بیضه‌ها را احاطه کرده و محافظت می‌کند.

 

همچنین به عنوان یک سیستم کنترل درجه حرارت برای بیضه‌ها عمل می‌کند، زیرا بیضه‌ها برای تولید اسپرم‌های طبیعی احتیاج به درجه حرارت خنک‌تری نسبت به بدن دارند. عضلات کرماستر (cremaster) در دیواره کیسه بیضه می‌توانند‌ شل شده و باعث شوند بیضه ها آویزان شده و از بدن دور گردیده و خنک تر بشوند یا می‌توانند منقبض شده و بیضه‌ها را به سمت بدن کشیده تا گرمتر شده یا محافظت بشوند.
بیضه‌ها، ساختمان‌های بیضی شکل هستند که حدود ۴ تا ۷ سانتیمترطول و ۲۰ تا ۲۵ میلیمتر حجم دارند. معمولاً بیضه چپ کمی پایین‌تر از بیضه راست می‌باشد.

بیضه‌ها دارای دو عملکرد اولیه هستند :

تولید اسپرم (که ژن‌های مرد را منتقل می‌کند) .
تولید تستوسترون (هورمون جنسی مردانه اصلی می‌باشد) .

اپی‌دیدیم مجموعه‌ای از لوله‌های میکروسکوپی در هم پیچیده می‌باشد که با همدیگر حدود ۶ متر طول دارند. اپی‌دیدیم اسپرم را از بیضه گرفته و محیطی برای تکامل آن ایجاد می‌کند تا بتواند از دستگاه تناسلی زنانه عبور کرده و یک تخمک را بارور کند. یک اپی‌دیدیم در کنار هر بیضه قرار دارد.
وازدفران یک لوله سفت می‌باشد که اسپرم را از اپی‌دیدیم خارج می‌کند. یک وازدفران از هر اپی‌دیدیم وارد قسمت پشتی پروستات شده و به یکی از کیسه‌های منی متصل می‌شود. در کیسه بیضه، سایر ساختارها مانند فیبر‌های عضلانی، عروق خونی و اعصاب، در امتداد هر وازدفران قرار گرفته و یک ساختمان به نام طناب اسپرماتیک (spermatic cord) تشکیل می‌دهند.

 
پیش آبراه در مردان یک عملکرد دوگانه دارد. این کانال عضوی از دستگاه ادراری می‌باشد که باعث انتقال ادرار از مثانه می‌شود و قسمتی از دستگاه تولید مثل بوده که از طریق آن منی خارج می‌شود.
پروستات درست در زیر مثانه قرار دارد و پیش آبراه را احاطه می‌کند. در مردان جوان به اندازه یک گردو می‌باشد اما با افزایش سن بزرگتر می‌شود. وقتی اندازه آن خیلی بزرگ شود می‌تواند جریان ادرار در پیش آبراه را مسدود کند و باعث علائم ادراری ناراحت کننده شود.

 
کیسه‌های منی در بالای پروستات قرار دارند که به هر وازدفران متصل شده و مجاری انزالی (ejaculatory ducts) را ایجاد می‌کنند که وارد پروستات می‌شود پروستات و کیسه‌های منی مایعی تولید می‌کنند که اسپرم از آن تغذیه می‌نماید.

این مایع بیشتر حجم منی را تشکیل می‌دهد که در هنگام انزال از بدن خارج می‌شود. مقدار کمی از مایع منی هم در وازدفران و غدد کوپر (cowper glands) پیش آبراه تولید می‌شوند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام جذاب ترین ها شوید

سلامت دستگاه تناسلی مردانه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سلامت دستگاه تناسلی مردانه”

قالب تفریحی