شرایط نگهداری گیاه آلوئه ورا

مجموعه: سرگرمی, گیاهان زینتی, نگهداری از گیاهان تعداد بازدید: 680
شرایط نگهداری گیاه آلوئه ورا

شرایط نگهداری گیاه آلوئه ورا

 

شرایط نگهداری گیاه آلوئه ورا : آلوئه خاک سبک و قوی با زهکش بالا نیاز دارد که شن زیادی داشته باشد .


استفاده از سنگریزه برای کف گلدان جهت زهکش برای این گل از ضروریات است .
۲تا۳سانت از انتهای گلدان را سنگریزه بریزید جهت ایجاد زهکش
در ترکیب خاک گلدان باید حتما از ماسه استفاده کرد چون باعث ایجاد تخلخل میشود و از بهمچسبیدگی ذرات تشکیل دهنده خاک جلوگیری میکند
خاکهای سنگین و بهم فشرده بسترهای دایم خیس خاکهای رس و باغچه به دلیل چسبندگی و نگه داشتن رطوبت اصلا گزینه مناسبی برای الوئه نیستند .

 
الوئه خاک سبک با زهکش بالا میخواد به نحوی که آب اضافی حاصل از آبیاری به راحتی از حفره انتهایی گلدان خارج بشه
یک قسمت شن و دو قسمت پیت ماس یا مخلوط مساوی پیت ماس و ماسه و شن بستر مناسبی برای این گیاه است.
نور
الوئه به نور زیاد ولی غیر مستقیم نیاز دارد یا نور مستقیم اول صبح یک تا دو ساعت در روز دریافت نور مستقیم به مدت طولانی و زیاد باعث تغییر رنگ برگها و ایجاد لکه های نارنجی یا قهوه ای روی برگ *سوختگی نوک برگ و در نهایت تحلیل برگها و ساقه و مرگ گیاه میشود نور کم باعث صعیف موندن برگها و اویزون شدن برگها روی گلدان میشود  .

 
دما
بهترین دما برای نگهداری الوئه ۱۸تا۲۴ درجه است در زمستان اجازه ندین دمای محیط نگهداری از ۱۰پایین تر بیاد هر چند تحمل سرما رو داره ولی بیشتر واریته ها به خاطر ابکی بودن برگها و وجود اب زیاد داخل بافت گل به سرما حساس هستند و زود از بین میروند .

 
ابیاری
آلوئه ورا به خاطر برگهای گوشتی و ابکی که داره و ذخیره اب در برگ به خشکی مقاومه ابیاری زیاد *خاک سنگین و دایم مرطوب * زهکش نامناسب *عدم استفاده ازشن در ترکیب خاک *مانده ابی در زیر گلدانی و خاک باعث پوسیدگی گل میشود ، خشکی کشیدن گیاه * اب کم مخصوصا در فصول بهار و تابستان موجب باریک شدن و پیچیدگی برگ در ابن گل میشود . اب زیاد باعث کاهش رشد *افتادکی برگ * زرد و قهوه ای شدن برگها که از نوک شروع میشود در نهایت باعث زردی برگ شده و ریزش و همچنین باعث پوسیدگی ریشه و طوقه گیاه میشود.

 
آبیاری منظم برای بهار و تابستان اجاره بدهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک بشود ، برای پاییز مخسوصا زمستان خاک گلدان تا لایه های انتهایی رطوبت رو کامل بین دو ابیاری از دست بدهد بعد اقدام به ابیاری کنید . از آب ۲۴ساعت مونده و همدما با محیط استفاده کنید آلوئه ها به اب کلر دار و سرد حساس هستند.

 
کوددهی
آلوورا به کود زیاد نیازی ندارد، تولید کنندگانی که این گیاه را پرورش میدهند برای رشد زایشی و تحریک به گلدهی از کودهای با فسفر بالا مثل ۱۰*۴۰*۱۰ از بهار تا اول پاییز نصف غلظت معمول استفاده میکنن ولی برای پرورش دهندگان خانگی که این گل را در منازل برای برگدهی نگهداری میکنند کودهای ۱۰*۱۰*۱۰ ماهی یکبار از اول بهار تا اول پاییز با نصف غلظت معمول استفاده می شود کوددهی زیاد باعث رشد کم در گیاه میشود.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام جذاب ترین ها شوید

شرایط نگهداری گیاه آلوئه ورا

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شرایط نگهداری گیاه آلوئه ورا”

قالب تفریحی