فیلترهای هپا برای افراد دارای آلرژی

مجموعه: آیا می دانید ؟, اخبار علمی و فناوری, دانش و فناوری تعداد بازدید: 219
فیلترهای هپا برای افراد دارای آلرژی

فیلترهای هپا برای افراد دارای آلرژی

 

فیلترهای هپا برای افراد دارای آلرژی

 

واژه هپا (HPA) مخفف عبارت High-efficiency particulate arrestance به معنای «فیلتر ذارت معلق هوا با کارایی بالا» است. فیلتر هپا، نوعی فیلتر مکانیکی هوا است. هوا از شبکه توری مانند این نوع فیلتر عبور کرده و ذرات معلق موجود در آن (نظیر گرده گل‌ها)، دود سیگار، بقایای ریز پوست و موی حیوانات خانگی و نیز لاشه موجودات میکروسکپی در این فیلتر به دام می‌افتند.

 

آلودگی هوا فقط به خاطر دود خودروها و یا آلودگی ناشی از کارخانه ها ایجاد نمی‌شود. لاشه انواع موجودات میکروسکپی، هاگ انواع کپک، گرده گل و نیز بقایای ریز پوست و موی حیوانات دست‌آموز خانگی که در هوای خانه معلق هستند می‌توانند موجب تشدید آلرژی و یا آسم اعضای خانواده شوند. با استفاده از فیلتر هپا می‌توان این مواد آلاینده موجود در هوا را به دام انداخت و به این ترتیب از میزات اثرات ناخوشایند آلرژی کم کرد.

 

بیشتر دستگاه‌های تصفیه هوا دارای فیلتر هپا هستند. دستگاه تصفیه هوا وسیله‌ای قابل حمل است که می‌تواند هوای یک اتاق را پاکسازی کند. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه هوا را دارید، ابتدا باید از میزان هوایی که فیلتر هپای آن می‌تواند تصفیه کند آگاهی یابید. دستگاه تصفیه هوایی که انتخاب می‌کنید، باید متناسب با حجم اتاق مورد نظرتان هماهنگ باشد.

 

فیلترهای هپا برای افراد دارای آلرژی

 

بهترین مکان برای قرار دادن دستگاه تصفیه هوا در خانه، جایی است که بیشترین زمان را در آن سپری می‌کنید. به همین دلیل معمولا اتاق خواب بهترین فضا برای قرار دادن دستگاه تصفیه هوا است.

البته برخی جاروبرقی‌ها نیز دارای فیلترهای هپا هستند و به این ترتیب می‌توانند گردوغبار بیشتری را جذب کنند. این جاروبرقی‌ها معمولا حجم بیشتری از انواع گردوغبار و لاشه موجودات میکروسکپی را از سطح خانه جمع آوری می‌کنند. برخی افراد اعلام داشته‌اند که پس از استفاده از جاروبرقی‌های دارای فیلتر هپا، از شدت آلرژی آنها کاسته می‌شود.

فیلتر هپا تا چه حد موثر است؟

با استفاده از فیلتر هپا در خانه می‌توانید بیشتر ذرات معلق در هوا که سبب تشدید آلرژی می‌شوند را از بین ببرید. اما ذرات تشدیدکننده آلرژی فقط در هوا وجود ندارند. بسیاری از این ذرات در قالی، تشک و رومیزی قرار دارند. به همین دلیل، تمیز نگاه داشتن آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین خارج کردن منابع تولید مواد آلرژی‌زا یکی از بهترین اقداماتی است که می‌توانیم انجام دهیم. برای نمونه، بهتری راه برای خلاصی از شر دود سیگار، عدم استعمال آن در محیط خانه است.

 

 

 

توصیه‌هایی برای کاهش مواد آلرژی‌زا در خانه

فیلترهای هپا می‌توانند کمک موثری به کاهش موارد تشدیدکننده آلرژی داشته باشند. با این وجود عمل به توصیه‌های زیر نیز سودمند است :

  • جاروکشیدن خانه به صورت منظم
  • استفاده از پارکت، سرامیک و کاشی به جای فرش
  • بیرون نگاه داشتن حیوانات دست آموز از محیط داخلی خانه و یا حداقل از اتاق خواب
  • تعویض ملحفه و روتشکی به صورت منظم و شستن آنها با آب داغ
  • استفاده از کرکره های غیرپارچه‌ای به جای پرده و کرکره پارچه‌ای
  • استفاده از هود با فیلتر قوی بر روی اجاق گاز

فیلترهای هپا برای افراد دارای آلرژی

فیلترهای هپا برای افراد دارای آلرژی  فیلترهای هپا برای افراد دارای آلرژی  فیلترهای هپا برای افراد دارای آلرژی   فیلترهای هپا برای افراد دارای آلرژی    فیلترهای هپا برای افراد دارای آلرژی  فیلترهای هپا برای افراد دارای آلرژی 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “فیلترهای هپا برای افراد دارای آلرژی”

قالب تفریحی