قرص ضد افسردگی آسنترا و عوارض آن

مجموعه: سلامت, مجله پزشکی تعداد بازدید: 230
قرص ضد افسردگی آسنترا و عوارض آن

.

افسردگی از حالاتی است که اگر ادامه پیدا کرده و درمان نشود به مرور زمان در زندگی شخص مبتلا می‌تواند اختلال ایجاد کند ابتلا به افسردگی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

برخی افراد با مشاهده یک صحنه تصادف مدت‌ها درگیر این موضوع هستند خیلی‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی یا خانوادگی دچار افسردگی شده و ترجیح می‌دهند گوشه‌نشینی را انتخاب کنند.

.

نادیده گرفته شدن توسط اطرافیان و نداشتن اعتماد به نفس کافی در جمع دوستان و خانواده از دیگر دلایل افسرده شده افراد است. حال علت هر چه که باشد باید به فکر چاره بود. افسردگی را می‌توان با تکنیک‌های روانشناسی تا حدی کاهش داد.

اما گاه این حالت تا اندازه‌ای پیش رفته است که تنها درمان آن رجوع به پزشک و استفاده از داروهای ضد افسردگی است اگرچه داروهای مختلفی به منظور رفع افسردگی تولید و در قفسه داروخانه‌ها قرار گرفته است.

.

اما باید توجه داشت که این داروها هرکدام عوارض خاص خود را دارد و بنابراین بهتر است طبق نظر پزشک از داروهای کم عارضه در این زمینه استفاده کرد قرص آسنترا یکی از این نمونه داروهاست که در ادامه قصد داریم بیشتر با آن آشنا شویم.

.

آسنترا چیست :

آسنترا (Asentra) از داروهای ضد افسردگی مشهور است که به دلیل کم عارضه بودن مورد توجه پزشکان و بیماران قرار گرفته است این دارو به منظور درمان افسردگی، اختلال وسواسی جبری ، اختلال هراس ، فوبیای اجتماعی ، سندروم پیش از قاعدگی و اختلال استرس پس از سانحه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

.

این دارو در سال ۲۰۰۷ از پرمصرف‌ترین داروهای ضدافسردگی در ایالات متحده بوده است آسنترا منجر به افزایش تولید ماده‌ای در مغز با نام سروتونین شده و در فرد مصرف کننده تعادل روحی ایجاد می‌کند و از این طریق علائم افسردگی مثل تغییر خواب ، تغییر اشتها ، کاهش میل جنسی ، اضطراب و … را کاهش می‌دهد .

.

مقدار و نحوه مصرف داروی آسنترا :

میزان مصرف داروی آسنترا در افراد مختلف متفاوت بوده و حتما باید توسط پزشک تعیین گردد به طور معمول این دارو روزی یک نوبت مصرف می‌شود. ممکن است پزشکتان به شما توصیه نماید این دارو را ابتدا از دوزهای پایین شروع نمایید و میزان آن را به طور تدریجی افزایش دهید تا به میزان تجویز شده برسد همچنین برای دستیابی به اثر ضد افسردگی دارو ممکن است تا ۴ هفته زمان لازم باشد.
 .

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید :

 

 • بهتر است دارو را صبح هنگام و یا شب به هنگام خواب مصرف کرد.
 • در صورتیکه با مصرف این دارو دچار عوارضی از جمله سرگیجه ، تنگی نفس ، ورم لب یا جوش‌های پوستی شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید چراکه ممکن است شما نسبت به این دارو حساسیت نشان داده باشید.
 • از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید.
 • برای پیشگیری از تهوع می‌توانید دارو را همراه با یک وعده غذایی مصرف کنید.
 • هیچ‌گاه مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع نکنید.
 • از آنجاییکه این دارو ممکن است شما را کمی خواب‌آلود کند بهتر است طی مصرف آن رانندگی نکنید.
 • تنها با نظر پزشک می‌توانید از این دارو در دوران حساس بارداری استفاده کنید.
 • در زمان شیردهی این دارو باید با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف شود.

.

اگر یک نوبت را فراموش کردید اگر حداکثر تا یک ساعت بعد به یاد آوردید مصرفش کنید در غیر این صورت نوبت فراموش شده را رها کرده به برنامه دارویی معمولتان باز گردید.

 1. آسنترا را نباید بجویید بلکه باید به طور کامل ببلعید.
 2. طی مصرف این دارو به هنگام قرار گرفتن زیر نور خورشید از کرم‌های ضد آفتاب و همچنین عینک آفتابی استفاده کنید.
 3. در طی مصرف این دارو از مصرف الکل خودداری کنید.

.

توصیه‌ها و مراقبت‌های پرستاری :

 • بیمارانی که احتمال اقدام به خودکشی در آنها وجود دارد، نباید مقادیر زیاد دارو را بطور یکجا در اختیار داشته باشند.
 • این دارو ممکن است تا حدودی موجب کاهش ترس، اضطراب و حملات پانیک شود.
 • ممکن است داروی آسنترا موجب کاهش علائم گرگرفتگی در دوران یائسگی نیز گردد.

قرص ضد افسردگی آسنترا و عوارض آن

قرص ضد افسردگی آسنترا و عوارض آن  قرص ضد افسردگی آسنترا و عوارض آن  قرص ضد افسردگی آسنترا و عوارض آن  قرص ضد افسردگی آسنترا و عوارض آن   قرص ضد افسردگی آسنترا و عوارض آن  قرص ضد افسردگی آسنترا و عوارض آن  قرص ضد افسردگی آسنترا و عوارض آن

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “قرص ضد افسردگی آسنترا و عوارض آن”

قالب تفریحی